Sertifika Sürecinde İzlenecek Yol

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından düzenlenecek olan yeterlilik belgelerini alabilmek için; 

 • https://tcesis.sakarya.edu.tr/HizliBasvuru.aspx   adresinden Sorumlu Müdür, Satış ve Tanıtım Elemanı ve/veya Klinik Destek Elemanı eğitim başvurusunun yapılmış olması,
 • Eğitimlerin tamamlanıp, başvurulan mesleklere ait  sınav(lar)a girilmesi ve geçer not alınması gerekmektedir.
 • Sınavlardan geçer not alanlar  Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yayınlanan klavuza uygun olarak kuruma başvuru yapmalıdır.

Başvuru aşamaları sırası ile aşağıdaki gibidir.

 1. https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden e-Devlet Kapısı’na giriş yapılır.
 2. Sağlık Bakanlığı “e-Devlet Kapısı Üzerinden Sunulan Hizmetler” başlığı altında yer alan “Tıbbi Cihaz Yeterlilik Belgesi Başvurusu” linkine tıklanarak başvuru başlatılır.
 3. Açılan ekranda zorunlu alanlar doldurulur. “Başvuru türü” bölümünden alınacak olan yeterlilik belgesi başlığı seçilir.
 4. Ekranda yer alan doküman kısmına TCESİS tarafından adayların mail adreslerine gönderilen ” başarı belgesi ” yüklenir ve “Devam Et” butonuna tıklanır.
 5. Bilgiler kontrol edilir, düzeltilmesi gereken bir alan varsa “Güncelle” butonuna basılarak gerekli düzeltmeler yapılır. Bilgilerde herhangi bir eksiklik yoksa “Başvur” butonuna tıklanarak başvuru tamamlanmış olur.
 6. Bu başvuru süreçleri tamamlandıktan sonra mail adresine gelen ödeme referans numarası ile Türkiye Halk Bankası şubelerinden ilgili ücretin on gün içerisinde yatırılması gerekmektedir. Bu süre içerisinde yapılmayan ödemelere ait referans numaraları otomatik olarak geçerliliğini yitirecektir. Ödeme işlemlerinin sonuçlandırılabilmesi için tekrar referans numarası alınması gerekmektedir. (EFT ve havale yöntemleri ile yapılan ödemeler sistemimizde görünmemektedir.)
 7. Ödeme işlemleri gerçekleştirildikten sonra Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından adınıza düzenlenen yeterlilik belgesi üst yazı ile, bildirilen posta adresinize gönderilecektir. Ayrıca, yeterlilik belgesi size ulaştıktan sonra “e-Devlet Kapısı’ndan” aşağıdaki adımlar izlenerek elektronik imzalı olan yeterlilik belgesinden çıktı alabilirsiniz. Bu işlem için yine e-Devlet Kapısı’ndan “Sağlık Bakanlığı/TİTCK Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama” ekranı seçilir.
 8. Seçimden sonra gelen doğrulama formuna, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından posta ile adresinize gönderilen e imzalı üst yazının alt kısmında yer alan “doküman doğrulama kodu ve evrak tarihi” girilerek sorgulama yapılır.

* Başarılı olunan her alan (sorumlu müdür, satış tanıtım elemanı, klinik destek elemanı) için ayrı  başarı belgesi   ile başvuru yapılarak farklı ödeme referans numaraları alınır.

*Başvuru formunda bulunan e-takip numarası bölümleri boş bırakılmalıdır.