Sertifika Sürecinde İzlenecek Yol

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından düzenlenecek olan yeterlilik belgelerini alabilmek için; 

  • https://tcesis.sakarya.edu.tr/HizliBasvuru.aspx   adresinden Sorumlu Müdür, Satış ve Tanıtım Elemanı, Klinik Destek Elemanı ve/veya Tıbbi Cihaz Kayıt Elemanı eğitim başvurusunun yapılmış olması,
  • Eğitimlerin tamamlanıp, başvurulan mesleklere ait  sınav(lar)a girilmesi ve geçer not alınması gerekmektedir.
  • Sınavlardan geçer not alanlar  Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yayınlanan klavuza uygun olarak kuruma başvuru yapmalıdır.

Başvuru aşamaları sırası ile aşağıdaki gibidir.

  1. Aday yeterlilik belgesi düzenlenmesi için, www.turkiye.gov.tr adresi Sağlık Bakanlığı e-Devlet Kapısı Üzerinden “Sunulan Hizmetler” başlığı altında yer alan “Tıbbi Cihaz Yeterlilik Belge Başvurusu” linkini seçer.
  2. Açılan ekranda “yeni başvuru” butonu tıklanır.
  3. Gelen ekrandaki bilgiler doldurulur. Doküman alanına  tarafımızdan aday mail adresine iletilen başarı belgesi sisteme yüklenerek “Devam Et” butonuna tıklanır.
  4. Gelen ekrandaki bilgiler kontrol edilir; hata varsa tekrar güncelleme butonu seçilerek gelen ekrandan bilgiler güncellenir. Herhangi bir hata yoksa “Devam Et” butonuna tıklanır.
  5. Başvur” butonuna tıklanması ile başvuru Kuruma iletilmiş olur. Başvuru sahibi E. Takip veya Başvuru Takip Numarası ile başvurunun durumunu takip edebilir. Başvuruda kurum tarafından fiziki evrak talep edilmemektedir.
  6. Kurum tarafından bildirdiğiniz e mail adresine “Ödeme Referans No ile Başvuru Belge Ücreti” gönderilir. Bu numara ile Türkiye Halk Bankası şubelerine doğrudan gidilerek başvuru ücreti yatırılır.
  7. Başvuru durumu; aday tarafından www.turkiye.gov.tr adresi Sağlık Bakanlığı “e-Devlet Kapısı Üzerinden Sunulan Hizmetler” başlığı altında yer alan “Tıbbi Cihaz Yeterlilik Belge Başvurusu” linkinden takip edilebilir. Başvurusu onaylanan adaylar “Cevap Yazısı” sekmesi tıklanarak yeterlilik belgesinin çıktısını alabilir. Adaya ayrıca posta ile belge gönderilmeyecektir.

* Başarılı olunan her alan (sorumlu müdür, satış tanıtım elemanı, klinik destek elemanı, tıbbi cihaz kayıt elemanı) için ayrı  başarı belgesi   ile başvuru yapılarak farklı ödeme referans numaraları alınır.