Sınav Hakkında

Sınavların Kapsamı:

Sınav soruları, internet üzerinden sunulan ders içeriklerine bağlı kalınarak hazırlanacaktır.

Sınavların Uygulanma Şekli:

Sınavlara, https://uzep.sakarya.edu.tr/exam adresinden katılım sağlanacaktır.

Sınav her meslek için çoktan seçmeli 40 test sorusundan oluşacak ve 60 dakika sürecektir.

Her meslek için ayrı ayrı sınav yapılacaktır.  Birden çok mesleğe başvuranlar başvurdukları her bir meslek için ayrı ayrı sınavlara girmelidirler.

Sınava giriş saatleri alanlara göre aşağıda belirtilmiştir:

Tıbbi Cihaz Kayıt Elemanı sınavları Sorumlu Müdür, Satış ve Tanıtım Elemanı ile Klinik Destek Elemanı sınavlarından farklı bir günde yapılmaktadır.

Sorumlu Müdür                     11:00-11:30 (12:30’da tüm oturumlar sonlanacaktır.)

Satış ve Tanıtım Elemanı      09:00-09:30 (10:30’da tüm oturumlar sonlanacaktır.)

Klinik Destek Elemanı          15:30-16:00 (17:00’de tüm oturumlar sonlanacaktır.)

Tıbbi Cihaz Kayıt Elemanı    10:00-10:30 ( 11:30′ da tüm oturumlar sonlanacaktır.)

Sınav esnasında kullanılacak olan bilgisayarın ve internet bağlantısının sağlanması kursiyerin kendi sorumluluğundadır.

Sınav Soru Dağılımları:

SERTİFİKA MEVZUAT ETİK HİJYEN RADYASYON TOPLAM
SM 16 8 8 8 40
KDE 8 8 12 12 40
STE 20 20 40
TCKE 30 10 40

Puanlama ve Sonuçların Duyurulması:

Puanlama, her sorunun aynı değerde olacağı şekilde yapılacaktır. Puanlama sürecinde doğru cevaplanan sorular dikkate alınacak, yanlış cevaplanan ya da boş bırakılan sorular dikkate alınmayacaktır. Başarılı olabilmek için kursiyerlerin 100 üzerinden en az 70 puan almaları gerekmektedir. Yani,  40 sorudan 28’nin doğru cevaplanması gerekmektedir. Sonuçlar, uygulama tarihinden sonra 1 hafta içerisinde açıklanacak ve başarılı olan adayların başarı belgeleri kayıtlı mail adreslerine gönderilecektir. Sınavlardan başarı ile geçenler Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanırlar. Yeterlilik Belgesi almak için Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na başvuru yapılmalıdır.

Sınav Hakkı

Eğitimi açılan kursiyerlerin sınavlarının açılabilmesi eğitim videolarını izlemiş olmaları gerekmektedir. Eğitimi tamamlamayan adayların başvuruları Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği’nin Uygulanmasına İlişkin Kılavuz ‘un 8. madde 6. paragrafı gereği iptal edilecek, iptal edilen başvurular için eğitim ücretinin iadesi yapılmayacaktır. Eğitimin tamamlanmasından kasıt, eğitim videolarının en az %90 oranında izlenmiş olmasıdır. Eğitimi tamamlama yüzdesi her ders için ayrı ayrı olmak üzere eğitim portalı üzerinde görüntülenebilmektedir.

Kişilere, eğitimi tamamlamaları halinde, müteakip 2 sınav hakkı tanınmaktadır. Arka arkaya 2 sınava da katılım sağlamayan ya da başarılı olamayan kişilerin başvuruları iptal edilecektir.

Başvuruları iptal edilen kişiler, ilgili alanda yeniden başvuru yaparak, başvuru onayını takip etmeli, başvurunun onaylanması halinde ise eğitim ve sınav ücretini ödeyerek eğitim SMS i beklemelidir.

Eğitim içeriğinin, dolayısıyla da soru havuzunun sık değişmemesi nedeniyle sınav soruları ve cevap anahtarı, soruların yayılmaması ve sınav güvenliğini korumak adına paylaşılmayacaktır. Sınav sonuçlarına itirazlar, T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na dilekçe yoluyla yapılacaktır. Dileyen adaylar sınav oturumlarını ayrıca ofisimizi ziyaret ederek de inceleyebilmektedirler.

İhtiyaç halinde değişiklik yapma hakkımız saklıdır.